Kiedy konieczny jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny (najkorzystniejsze są tutaj) to kredyt zaciągnięty na spłatę innych zobowiązań kredytowych. Rzadko kiedy jest on tańszy, mimo że banki kuszą ofertą niższej raty, najczęściej ostateczny koszt takiego kredytu jest większy niż koszt dotychczas posiadanych kredytów. Dlaczego więc taki produkt istnieje i do kogo jest skierowany?

1. Obniżenie dochodów kredytobiorcy. Otrzymanie kredytu, czy to gotówkowego, czy też ratalnego, bądź w formie limitu w koncie, czy karcie, jest dzisiaj bardzo proste, a banki chętnie ich udzielają, oczywiście dopóki zdolność kredytowa pożyczkobiorcy na to pozwala – http://kredo.net.pl/kredyt-konsolidacyjny-wymagania/. Skuszeni możliwością łatwego i szybkiego nabycia produktu, bądź zaspokojenia innych potrzeb, chętnie się zadłużamy, często do granicy zdolności kredytowej. I nie ma w tym nic złego, ale życie lubi czasem płatać figle. Wystarczy strata pracy lub zmiana pracy na gorzej płatną, choroba, czy inne zdarzenie losowe, aby nasze dochody drastycznie spadły. Czasem okazuje się że nasze miesięczne dochody przestają wystarczać nawet na spłatę rat. Wtedy z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możemy połączyć wszystkie zobowiązania w jedną, możliwą do spłaty ratę i w ten sposób uniknąć np. windykacji i złej historii kredytowej.

2. Zwiększenie zdolności kredytowej. Zdarza się również, że potrzebujemy gotówkę, a z powodu posiadanych już zobowiązań kredytowych nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej. W takim przypadku banki często proponują konsolidację, połączenie dotychczasowych pożyczek, czyli kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, dzięki czemu poprzez wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie raty kredytu zwiększa się nasza zdolność kredytowa.

3. Zmniejszenie kosztów posiadanych kredytów oraz wygoda. Najrzadsza, ale spotykana sytuacja, kiedy kredyt konsolidacyjny jest rzeczywiście tańszy niż posiadany do tej pory. Możemy wtedy obniżyć miesięczną ratę bez wydłużania okresu spłaty. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest wygoda – zamiast kilku rat, płacimy jedną, na dodatek mniejszą ratę.

Komentarze “Kiedy konieczny jest kredyt konsolidacyjny?”

    1. Kredyt konsolidacyjny a kredyt oddłużeniowy to raczej pojęcia określające dwa odmienne produkty finansowe. Kredyt konsolidacyjny to jedna z ofert kredytów bankowych. I choć ma za zadanie pomóc kredytobiorcy w niepopadaniu w przeterminowane długi z tytułu innych kredytów i pożyczek z którymi zaczyna mieć problemy, to jednak aby taki kredyt konsolidacyjny mógł otrzymać, te inne zobowiązania nie powinny być jeszcze przeterminowane. Dopuszczalne jest ewentualnie niewielkie przeterminowanie rat do 3 miesięcy ale (raczej) nie większe. Kredyt oddłużeniowy natomiast to już produkt oferowany nie przez banki ale przez parabanki czyli firmy pożyczkowe nie będące bankami. Tu dopuszczalne jest posiadanie przeterminowanych długów zresztą pożyczkobiorca (bo tak naprawdę to pożyczka a nie kredyt) nie jest w tym wypadku sprawdzany w BIK. Minus kredytu oddłużeniowego to znaczny jego koszt – wysokie oprocentowanie realne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.