Kredyt dla początkujących

Gdy Narodowy Bank Polski obniża stopy procentowe, to jest to bardzo ważna informacja dla każdej osoby, która spłaca kredyt. Podstawowa stopa oprocentowania w NBP wpływa na wysokość oprocentowania w bankach komercyjnych, co przekład się na wysokość raty kredytu. Innymi słowy mówiąc im niższa oprocentowanie w banku centralnym, tym tańszy kredyt. Czy ma to negatywne skutki? Z pewnością negatywnym efektem jest spadek oprocentowani lokat. Jednak nie jest to, aż tak odczuwalne jak w przypadku korzyści, które spotykają konsumentów z kredytami długoterminowymi. Dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych. Gdy stopy procentowe są niskie rata za kredyt zaciągnięty na okres 30 lat może spaść nawet o kilkadziesiąt złoty w skali miesiąca. Co ma niebagatelne znaczenie dla naszego domowego budżetu.

Najkorzystniejsze kredyty hipoteczne: sprawdź

Czasem „tani” kredyt staje się bodźcem, który zachęci nas do zakupu własnego mieszkania. Obecnie banki w swojej ofercie mają bardzo interesujące propozycje dla klientów. Kredyty mieszkaniowe stały się niezwykle popularne. Zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy zaciągają kredyt na pierwsze mieszkanie. Pomagają w tym programy rządowe. Zaciągamy kredyt na mieszkanie, a rząd pomaga nam w spłacie. Program dotyczy wyłącznie mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego Mogą z niego korzystać także osoby, które zamierzają zbudować dom.

Często kredyt zaciągają rodzice, by kupić mieszkanie swoim pociechom, które idą na studia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i warto je brać pod uwagę, gdy rodziców jest „stać” na kredyt. Wówczas spłacamy własne mieszkanie, które może być dobrą inwestycją w przyszłość.

Kredyty, a w zasadzie tanie kredyty są dla konsumentów okazją, jednak czasem też zagrożeniem. O ile kredyt hipoteczny mogą uzyskać osoby, które spełniające surowe wymagania. O tyle kredyt konsumpcyjny jest już dla każdego dostępny. Nie ma tu znacznie nasza sytuacja zawodowa i zarobki. Szczególnie jeśli korzystamy z usług instytucji finansowych, które nie są bankami. Należy dokładnie sprawdzić taka firmę. Wystarczy skontaktować się z Komisją Nadzoru Finansowego, gdzie uzyskami informacje o każdej instytucji finansowej, która działa zgodnie z przepisami Nadzoru. Dotyczy to zwłaszcza firm, które oferują kredyt bez zaświadczeń i poręczycieli. Chwalą się tym, że nie ma dla nich zaczynia nasza przeszłość kredytowa i nie sprawdzają naszej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyt w takim „banku” obarczony jest dużym ryzykiem, zwłaszcza dla kredytobiorcy. Korzystając z usług takiej instytucji pamiętaj żeby ją zweryfikować i przed podpisem dokładnie czytaj umowę. Zabierz ją do domu i uważnie przeanalizuj, unikniesz pochopnej decyzji.

Decydując się na kredyt pamiętaj żeby zastosować następujące kroki. Po pierwsze, dobrze przeanalizuj swoją sytuację zawodową. Kredyt konsumpcyjny spłacamy przez kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dobrze się zastanów, czy masz stabilną sytuację zawodową, czy nie grozi Ci utrata pracy w najbliższym czasie. Po drugie, czy kredyt, a konkretnie jego rata nie będą zbytnim obciążeniem dla twojego budżetu. Po trzecie, czy kredyt nie ma ukrytych kosztów, które mogą podnosić jego wartość spłacanych zobowiązań. Po czwarte, uważnie przeczytaj umowę. Czasem umowa kredytowa zawiera klauzule niedozwolone, lub inne „kruczki” prawne, które mogą wpędzić nas w kłopoty. Szczególnie dotyczy to instytucji finansowych niekontrolowanych przez KNF, tzw. parabanków. Sprawdź czy instytucja, w której zaciągamy kredyt, ma odpowiednie gwarancje i czy nie znajduje się na „czarnej liście” KNF. Pamiętajmy też, że nie można zaciągać jednego kredytu, by zapłacić inny kredyt. Spirala kredytowa, jest jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają klienci banków. Ustal ile wynosi maksymalna kwota, którą możesz przeznaczyć na comiesięczną ratę.

Kredyt ma służyć ludziom do spełniania marzeń. Nie bójmy się więc kredytów, jednak pamiętajmy o rozsądku.

Komentarze “Kredyt dla początkujących”

    1. Nie tylko banki ale i pozabankowe firmy pożyczkowe często życzą sobie wyciąg z konta bankowego klienta ubiegającego się o kredyt lub o pożyczkę.

      Przedłożenie wyciągu z konta to jest właśnie owe oświadczenie o dochodach o którym to oświadczeniu niektórzy mają błędne wyobrażenie, jakoby sprowadzało się tylko do złożenia podpisu pod oświadczeniem. Oświadczenie może całkowicie zastąpić zaświadczenie o dochodach jak chodzi o sprawdzenie dochodów osoby ubiegającej się o kredyt ale nie tylko. Wszelkie zobowiązania z tytułu kredytów udzielonych przez banki albo przez SKOK-i są odnotowane w BIK ale już pozabankowe pożyczki – nie, dopóki spłacane są bez opóźnień a a taka czy inna pożyczka jak i każde inne zobowiązanie jest przecież obciążeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.