Kredyt nie dla każdego

Chociaż banki bardzo dobrze zarabiają na kredytach, to jednak uzyskanie kredytu to nie taka prosta sprawa i wiele osób przekonało się o tym. Inni nawet nie próbują wiedząc, że nie mają szansy na bankowy kredyt. Banki ściśle przestrzegają rygorystycznych procedur oceniania zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego. Nawet zabezpieczone rzeczowo kredyty jak te na samochód albo kredyty hipoteczne, są poza zasięgiem osób które nie mają udokumentowanych zarobków lub osiągają dochody w zbyt niskiej wysokości albo mają zbyt wiele innych zobowiązań finansowych, w tym zaległych. Banki pod tym kątem obowiązane są sprawdzać w Biurze Informacji Kredytowej, coraz więcej banków dokonuje też sprawdzeń w Biurach Informacji Gospodarczej czyli w tak zwanych rejestrach długów a w szczególności w Krajowym Rejestrze Długów.

Szybkie i łatwe pożyczki pozabankowe: sprawdź

Banki udzielają kredytów w znacznej mierze ze środków zdeponowanych przez klientów banku na lokatach terminowych i na kontach, to dlatego lokaty i konta bankowe są tak intensywnie reklamowane. W związku z powyższym, na bankach spoczywa szczególnie wysoka odpowiedzialność za właściwe gospodarowanie tymi pieniędzmi i muszą dbać o to aby kredyty były spłacane zgodnie z umowami kredytowymi, aby ograniczyć do minimum tak zwane złe czy trudne kredyty których egzekwowanie trzeba będzie powierzać komornikom i z których wiele nigdy nie zostanie wyegzekwowanych.

Jest jeszcze jednak drugi aspekt sprawy, dla którego banki są tak rygorystyczne w ocenie zdolności kredytowej. Jest to aspekt społeczny, tak można by go określić. Nad bankami sprawuje kontrolę Komisja Nadzoru Finansowego a i same banki uchodzą za instytucje zaufania publicznego, społecznego. Mimo tego mnóstwo osób ma problemy ze spłatą kredytu i pyta, jak sobie poradzić z bankiem. Przesłanie brzmi w związku z tym – nie przykładać ręki do nadmiernego zadłużania się kredytobiorców, aby nie zaciągali zobowiązań w kwocie która przerośnie ich możliwości co do spłaty i doprowadzi do bankructwa, do ubóstwa. Dlatego też w firmach pozabankowych łatwiej o pożyczkę niż w banku, pozabankowe pożyczki dla zadłużonych przyznawane są osobom negatywnie odnotowanym w BIK oraz nawet z zajęciami komorniczymi pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.