Kto kogo może sprawdzić w BIK

Sprawdzanie osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych w Biurze Informacji Kredytowej wcale nie jest zarezerwowane tylko dla banków oraz dla Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych. Tym podmiotom najłatwiej sprawdzić swoich klientów ubiegających się u nich o kredyty i te podmioty do niedawna jako jedyne mogły dopisywać swych klientów – kredytobiorców do BIK. Obecnie jednak także pozabankowe firmy pożyczkowe mogą umieszczać swoich klientów w BIK ale w przypadku tych firm nie jest to wymóg a w przypadku banków i SKOK-ów – jest to wymóg. Na marginesie zaznaczyć należy, że BIK to nie jest tylko i wyłącznie baza nierzetelnych dłużników, ponieważ trafia tam każdy kredytobiorca, nawet ci, którzy kredyty spłacają zgodnie z harmonogramem w umowie kredytowej.

W BIK jednak mogą dokonywać sprawdzeń także podmioty które nie są ani bankami ani SKOK-ami, mogą to czynić przedsiębiorcy oraz też prywatne osoby które są proszone, bądź same proponują udzielenie prywatnej pożyczki ale wcześnie chciałyby sprawdzić, czy pożyczkobiorca nie ma czegoś, jak to mówią, za uszami, jakichś długów, zbyt wielu lub co gorsza, zaległych. Warunkiem sprawdzenia jest posiadanie upoważnienia od osoby albo firmy która ma się sprawdzić. Najszybciej sprawdzenia można dokonać przez terminal BIK który ma BIG Informonitor – jeden z trzech rejestrów długów, będący kapitałowo powiązany z Biurem Informacji Kredytowej. Upoważnieniem podobno może być też zaznaczenie zgody na to w formularzu online zgłoszeniowym o pożyczkę. Z takiej opcji korzystają przede wszystkim firmy oferujące szybkie pożyczki przez internet znane też i popularne pod nazwą: chwilówki.

To że ktoś nie figuruje w BIK oczywiście nie musi świadczyć o tym, że nie posiada żadnych zobowiązań finansowych ponieważ jak wskazano wyżej, w BIK umieszczane są tylko zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek. Jest to jednak bardzo istotna baza w ocenie zdolności kredytowej i pożyczkowej w tym także jak chodzi o kredyt kupiecki czyli sprzedaż z terminem płatności pomiędzy firmami który to termin jest nie tylko często przekraczany: http://firmowo.edu.pl/kredyt-kupiecki-po-terminie-zaplaty/ ale też często firma w ogóle nie ma zamiaru zapłacić za towar czy usługę której dotyczy. W dzisiejszych czasach bardzo dużo tak osób prywatnych jak i firm ma zaciągnięty kredyt w tym taki w którego spłacie są zaległości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.