Pożyczki hipoteczne – kompendium

Bankowe pożyczki hipoteczne (polecamy te tutaj) należą do najtańszych bankowych pożyczek a to dlatego, że są solidnie zabezpieczone a więc właśnie ustanowieniem hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy. Oczywiście warunkiem przyznania pożyczki hipotecznej przez bank jest dodatkowo posiadanie przez pożyczkobiorcę zdolności kredytowej. Pożyczki te należy odróżnić od pożyczek pozabankowych również udzielanych pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego. W ramach bardziej szczegółowego wyjaśnienia, przytaczamy w tym miejscu pytanie jednego z użytkowników naszego portalu oraz poradę mu udzieloną, poniżej.

Bankowe pożyczki hipoteczne to najtańsze pożyczki spośród bankowych pożyczek w ogóle, albo przynajmniej jedne z najtańszych. Dlatego, że zabezpieczenie w postaci ustanowionej na rzecz banku hipoteki na nieruchomości pożyczkobiorcy jest zabezpieczeniem bardzo pewnym, umożliwiającym odzyskanie pożyczki poprzez zlicytowanie nieruchomości, jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci jej dobrowolnie. Jednakże pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą udzielić też właśnie i inne podmioty, które nie są bankami. Ich oferta pożyczek przeznaczona jest przede wszystkim dla tych osób, które raczej nie mają szansy na uzyskanie pożyczki hipotecznej (i żadnej innej pożyczki czy kredytu) w banku ponieważ, albo nie posiadają wystarczających dochodów albo mają złą historię kredytową, co bank od razu sprawdzi w BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Albo i jedno i drugie łącznie czyli brak dochodów i zła historia w BIK. Takie osoby, jeżeli muszą zaciągnąć pożyczkę, często nie mają innego wyjścia jak zwrócić się po pożyczkę do jednaj z takich pozabankowych firm. Pożyczki w takich firmach, w tym pożyczki udzielane pod zastaw nieruchomości, istotnie bywają bardzo drogie. Stosunkowo często pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić takiej pożyczki, której rzeczywiste oprocentowanie wynosi kilkadziesiąt procent w skali roku. I w końcu w takich przypadkach dochodzi do zlicytowania nieruchomości pożyczkobiorcy.

Niektóre osoby, pomimo tego, że posiadają własną nieruchomość wolą nie brać pożyczki hipotecznej lecz wnioskują o droższą pożyczkę gotówkową – bez zabezpieczenia. Takie nastawienie wynika z irracjonalnej obawy o utratę nieruchomości, gdyby mieli problem ze spłatą pożyczki i komornik przystąpiłby do egzekucji długu z nieruchomości, a to nie tak szybko, tak samo jak przy kredycie hipotecznym: http://referent.edu.pl/egzekucja-komornicza-kredytu-mieszkaniowego/. Są takie osoby dodatkowo niedoinformowane, ponieważ nawet jeżeli pożyczka nie będzie zabezpieczona hipotecznie to komornik i tak ma prawo prowadzić egzekucję z nieruchomości, na wniosek wierzyciela.

Bankowa pożyczka hipoteczna mylona jest czasem z bankowym kredytem hipotecznym i możliwe że z powodu takiego mylenia ze sobą tych dwóch różnych produktów, niektóre osoby które mogłyby skorzystać z tej stosunkowo taniej pożyczki, decydują się na droższe kredyty gotówkowe. W ramach pożyczki hipotecznej, pożyczkobiorca uzyskuje pieniądze które może przeznaczyć sobie na co tylko żywnie mu się spodoba. Inaczej jest w przypadku kredytu hipotecznego, kiedy to środki przeznaczane są na sfinansowanie kupna lub budowy nieruchomości i kredytobiorca nie otrzymuje z banku gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.