Rodzaje kredytów

Obecnie w Polsce kredyt stał się bardzo powszechną formą zaciągania długu, wynika to z różnych czynników jedni chcą kupić nowy samochód inni mieszkanie a jeszcze inni zaciągają kredyt bo po prostu brakuje im pieniędzy na życie. Istnieje wiele rodzajów kredytów i poniżej postaram się przybliżyć najważniejsze z nich.

Kredyt hipoteczny
Rzadko kogo stać na zakup mieszkania czy działki dlatego większość zaciąga kredyt hipoteczny. Jest dość nisko oprocentowany, a zanim go dostaniemy należy przedstawić zaświadczenie o zarobkach i wiele innych dokumentów oczywiście jest to kredyt, który spłaca się potem przez długie lata dlatego wiek także odgrywa kluczową rolę.

Najkorzystniejsze kredyty hipoteczne: sprawdź

Kredyt odnawialny
Kredyt odnawialny to drugi rodzaj kredytu jaki chciałbym przedstawić. W skrócie mówiąc kredyt odnawialny polega na tym, że bank udostępnia mam dodatkowe pieniądze oprócz tych, które mamy na koncie na przykład jeśli mamy 2000 złotych a umowa na kredyt odnawialny to 3000 złotych to z naszego konta możemy zrobić zakupy nawet do 5000 złotych. Kredyt odnawialny jest swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych wydatków i raczej nie powinno się go wykorzystywać w pełni. W zależności od oferty banku możemy liczyć na kilkanaście do ponad dwudziestu procent. Dlatego zawsze warto prześledzić wszystkie oferty oferowane na rynku finansowym.

Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy jest podstawowym kredytem zaciąganym zazwyczaj na niewielką kwotę kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Przy jego zaciąganiu musimy określić cel na jaki go chcemy przeznaczyć jednak w praktyce i tak wydajemy zazwyczaj na co chcemy. Zanim otrzymamy kredyt musimy przedstawić zaświadczenie o zarobkach chyba, że kredyt bierzemy w banku gdzie mamy konto wtedy najczęściej wystarczy dowód osobisty. Oprocentowanie zależy od aktualnej oferty banku. Banki mogą kusić niskim oprocentowaniem dlatego należy zawsze pytać o RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowanie ) wtedy będziemy mieli „czarno na białym” ile rzeczywiście będzie wynosić nasza co miesięczna rata.

Najtańsze kredyty gotówkowe: sprawdź

A propos kredytów gotówkowych i odnawialnych proponuję przeczytać artykuł: Kredyt odnawialny czy gotówkowy?

Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy jak nazwa wskazuje jest to kredyt dla osób kupujących nowy samochód. Statystyki pokazują, że najczęściej korzystają z niego taksówkarze oraz kurierzy. Bank często wymaga, aby wpisać go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela jest to swego rodzaju zabezpieczenie przez bank. Umowa ratalna obejmuje zazwyczaj kilka lat choć duże znaczenie ma wiek kredytobiorcy.

Najkorzystniejsze kredyty samochodowe: sprawdź

Kredyt obrotowy
W skrócie mówiąc kredyt obrotowy jest przeznaczony na pokrycie bieżących wydatków na przykład rozliczenia z kontrahentami czy wypłaty dla pracowników. W zależności od umowy może być wykorzystywany jednorazowo lub wielokrotnie jako kredyt odnawialny.

Najkorzystniejsze kredyty dla firm: sprawdź

Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny jest to kredyt udzielany przedsiębiorcom, którzy chcą się rozwijać lub potrzebują pieniędzy na zakup nowych maszyn, urządzeń a także chcą wybudować dodatkową salę produkcyjną w celu zwiększenia dochodów firmy. Procedura wzięcia kredytu jest zazwyczaj skomplikowana i długotrwała, ponieważ chodzi tu zazwyczaj o ogromne sumy pieniężne często bank wymaga tez biznesplanu oraz zastrzega sobie prawo do jego kontrolowania. Bank może odmówić udzielenia kredytu jeśli stwierdzi, że biznes plan nie ma większych szans na powodzenie.

Kredyt konsolidacyjny
Ostatnim rodzajem kredytu, który chciałbym przedstawić jest kredyt konsolidacyjny. Łączy on w sobie różne rodzaje kredytów a jego celem jest połączenie wszystkich zalegających należności w jedna ratę. Jego oprocentowanie jest duże i wiąże się z dodatkowymi kosztami to jednak dla niektórych osób spłacających kilka kredytów jednocześnie jest opłacalna opcja a czasami jedyne wyjście. Pozwala na przedłużenie okresu spłacania kredytu.

Najtańsze kredyty konsolidacyjne: sprawdź

Wymieniłem najbardziej znane i najczęściej zaciągane rodzaje kredytów. Jednak wszystkie kredyty mają wspólną cechę chodzi w nim o zaciągnięcie długu dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt warto dokładnie to przemyśleć i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy naprawdę jest mi niezbędny? Czy będę wstanie go spłacić? Oraz wiele innych równie ważnych pytań, aby potem nie żałować. Zaciąganie jakiegokolwiek kredytu wiąże się z długiem czasami spłacanym przez lata dlatego warto rozważyć także inne możliwości nie raz bardziej korzystne niż kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.