Szanse na własne mieszkanie

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania to niemal luksus, na jaki mogą sobie pozwolić nieliczni nowożeńcy. Młodzi wciąż borykają się z problemem zakupu własnego mieszkania. Obecnie dobre wykształcenie wcale nie gwarantuje intratnej posady. W dobie kryzysu już same koszty wynajmu często przekraczają możliwości finansowe młodych. Na mieszkanie z zasobów komunalnych mogą liczyć nieliczni a niewielu stać na zakup własnego mieszkania. A czyż to nie właśnie brak perspektyw na mieszkanie jest jednym z powodów emigracji wykształconych, młodych ludzi za granicę? Czy też nie przyczynia się do spadku prokreacji i zmniejszenia szans na stabilizację liczby ludności w naszym kraju? O tych problemach mówi się dziś głośno a problemy mieszkaniowe nie znikają.

Najkorzystniejsze kredyty mieszkaniowe: sprawdź

Próbując wyjść naprzeciw problemom rząd wprowadził w życie program dopłat do kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla młodych”. Z programu tego mogą skorzystać rodziny oraz single do 35 roku życia, którzy chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Jeśli rodzina ubiegająca się o taką dopłatę jest bezdzietna to może uzyskać 10% wartości mieszkania, jeśli posiada dzieci to 15%, a jeśli w ciągu 5 lat od zakupu rodzina powiększy się o kolejne dziecko to dopłata zostanie zwiększona o kolejne 5%. Jest to szansa dla młodych ludzi, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę, ale ich dochód pozwala, aby spłacać raty kredytu. Osoby, które zostaną objęte programem w ciągu 5 lat nie mogą wynająć ani zbyć mieszkania, które w ten sposób zakupiły chyba, że środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania. Jeśli mimo wszystko zdecydują się na ten krok to muszą się liczyć z koniecznością zwrotu części dopłaty. W 2012r.zakończył się program rządowy „Rodzina na swoim” przewidujący dopłaty do odsetek kredytowych. Obecny program to dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i nie będzie można zakupić w nim nieruchomości z rynku wtórnego. Początkowo program uniemożliwiał zakup domu, jednak potem wprowadzono taką możliwość ale tylko w przypadku zakupu domu z rynku pierwotnego budowanego przez dewelopera. „Mieszkanie dla młodych” reguluje też kwestie metrażu mieszkania, które nie może przekroczyć 75m2, przy czym dopłata dotyczy 50m2. Limit metrażu nie różni się dla singli, rodzin bezdzietnych lub też tych posiadających dzieci. Jeśli chodzi o kwestie metrażu domu to ustawa przewiduje, że dom może mieć maksymalnie 100m2. Jeśli wnioskodawca posiada troje dzieci, może zakupić dom o powierzchni maksymalnej do 110m2 .Tak jak w przypadku mieszkań dopłata dotyczyć będzie 50m2 domu.

Program ma mieć pozytywny wpływ na gospodarkę i przynieść poprawę sytuacji dla sektora budowlanego oraz pomóc nie tylko samym młodym, ale i ocalić wiele miejsc pracy ze względu na oczekiwany ruch w rynku pierwotnym nieruchomości. Czy tak się jednak stanie? Według opinii osób mniej optymistycznie nastawionych do programu „Mieszkanie dla młodych” program posiada sporo wad. Jedną z nich jest kwestia uniemożliwienia zakupu mieszkań z rynku wtórnego a więc pozytywny wpływ na budownictwo, ale tylko deweloperskie. Wykluczony został rynek wtórny a przecież młodzi ludzie borykający się z problemami mieszkaniowymi chętnie kupują mieszkania z rynku wtórnego.

Następną kwestią dyskusyjną nowego programu jest częściowe zniesienie zwrotu VAT-u od zakupionych materiałów budowlanych. Do tej pory o zwrot mógł ubiegać się każdy, kto budował, remontował lub modernizował swoje mieszkanie czy dom. Były to znaczne kwoty zasilające często małych inwestorów i pozwalające znacznie zmniejszyć koszty budowy. Przez cofnięcie ulgi budowlanej zmniejszą się także wpływy do budżetu państwa. Istnieje obawa, że zacznie rozszerzać się tzw. szara strefa rynku budowlanego, ponieważ ludzie przestaną być zachęcani do brania faktur za materiały budowlane. Od 2014 roku ulgi podatkowe będą dotyczyły tylko beneficjentów programu „Mieszkanie dla młodych” którzy zdecydują się budować dom metodą gospodarczą a wiek inwestora nie przekroczy 36lat.Osoba starająca się o zwrot nie będzie mogła być właścicielem innego domu lub mieszkania ani posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Będzie trzeba przedstawić faktury VAT na zakup materiałów budowlanych takich jak: żwir i piasek, dachówki, okna, drzwi i ościeżnice, kotły co, grzejniki, cegły, siatki, ogrodzenia, płyty chodnikowe. Faktura VAT powinna być wystawiona na osobę fizyczną po 1 stycznia 2014 a decyzja o pozwoleniu na budowę może być wydana najwcześniej w 2014r. Nie będzie można również ubiegać się o zwrot VAT-u za materiały budowlane przeznaczone na remont.

Od stycznia 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadza kolejne zaostrzenia dla ubiegających się o kredyt. Zniesione zostanie finansowanie 100% i więcej kosztów nieruchomości, co oznacza, że bez wkładu własnego kredytu nie uzyskamy. Minimalny wkład własny będzie wynosił 5% w 2014r, ale już w 2015 będzie to 10%, w 2016r wyłożymy 15% i wreszcie w 2017r dojdzie do 20%. Zmieni się też okres, na jaki banki będą udzielały kredytu. Według opinii Komisji Nadzoru Finansowego okres kredytowania dla osoby fizycznej nie powinien być dłuższy niż 25 lat a możliwy maksymalnie do 35 lat. Rok 2014 przyniesie kolejne zaostrzenia dla osób starających się o kredyt w walucie obcej. Jest jednak też dobra wiadomość. Po wielu obniżkach stóp procentowych kredyty są teraz rekordowo tanie, dlatego wiele osób woli zakupić swoje wymarzone mieszkanie już dziś. Liczą oni, że tani kredyt i odliczenia podatkowe możliwe jeszcze w tym roku będą dla nich korzystniejsze niż w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.