Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny

Budowa lub kupno własnego domu jest marzeniem wielu Polaków. Niestety średnie zarobki w naszym kraju nie pozwalają na taką inwestycję bez skorzystania z kredytu hipotecznego. Zanim jednak to zrobimy musimy sobie uświadomić z czym wiąże się kredyt hipoteczny których najkorzystniejsze oferty masz tutaj.

Umowę na kredyt hipoteczny podpisujemy na okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Raz podpisana umowa kredytowa będzie obowiązywać aż do całkowitej spłaty kredytu z odsetkami i w żaden inny sposób się jej nie pozbędziemy. Z tego powodu warto wszystko dokładnie przemyśleć zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić ile kosztuje kredyt hipoteczny. W tym celu wystarczy wyszukać jakikolwiek kalkulator kredytów hipotecznych, aby wyliczyć ostateczny koszt kredytów. Niestety gdy zobaczymy wynik kalkulatora może okazać się, że będziemy musieli oddać dwukrotnie więcej niż pożyczyliśmy, a przy długim okresie kredytowania o wiele więcej.

Nawet jeśli nasze zarobki pozwalają na taki kredyt to powinniśmy pomyśleć co się stanie jeśli stracimy pracę lub nasze zarobki się zmniejszą. Dobra praktyką przed skorzystaniem z tego kredytu jest zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, które w razie kłopotów finansowych pokryją raty kredytu. Warto także zastanowić się nad kredytem z ratami malejącymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu największy ciężar kredytu poniesiemy w pierwszych latach, a z miesiąca na miesiąc będzie lżej, ponieważ rata pożyczki będzie się zmniejszać.

Komentarze “Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny”

  1. Piszę do Państwa w sprawie mojego przyjaciela który jest Francuzem. Ma obywatelstwo francuskie, nie ma obywatelstwa polskiego. Chciałby on w polskim banku otrzymać kredyt hipoteczny, czy wchodzi taka opcja w grę?

    1. Tak, w co najmniej kilku (lub więcej polskich bankach) osoba niemająca obywatelstwa polskiego ani nawet karty stałego pobytu, może skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny mając udokumentowane źródło dochodów za granicą. Z tym, że kredyt hipoteczny może dotyczyć tylko nieruchomości położonej na terenie Polski. Proszę po prostu rozpytać się które banki udzielają kredytów hipotecznych cudzoziemcom i o wymagane dokumenty (może być wymaganych więcej dokumentów niż w przypadku obywatela Polski). Trzeba będzie uzyskać tłumaczenie przysięgłe na język polski takich dokumentów dla banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.