Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny

Budowa lub kupno własnego domu jest marzeniem wielu Polaków. Niestety średnie zarobki w naszym kraju nie pozwalają na taką inwestycję bez skorzystania z kredytu hipotecznego. Zanim jednak to zrobimy musimy sobie uświadomić z czym wiąże się kredyt hipoteczny.

Najkorzystniejsze kredyty hipoteczne: zobacz i zawnioskuj

Umowę na kredyt hipoteczny podpisujemy na okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Raz podpisana umowa kredytowa będzie obowiązywać aż do całkowitej spłaty kredytu z odsetkami i w żaden inny sposób się jej nie pozbędziemy. Z tego powodu warto wszystko dokładnie przemyśleć zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić ile kosztuje kredyt hipoteczny. W tym celu wystarczy wyszukać jakikolwiek kalkulator kredytów hipotecznych, aby wyliczyć ostateczny koszt kredytów. Niestety gdy zobaczymy wynik kalkulatora może okazać się, że będziemy musieli oddać dwukrotnie więcej niż pożyczyliśmy, a przy długim okresie kredytowania o wiele więcej.

Nawet jeśli nasze zarobki pozwalają na taki kredyt to powinniśmy pomyśleć co się stanie jeśli stracimy pracę lub nasze zarobki się zmniejszą. Dobra praktyką przed skorzystaniem z tego kredytu jest zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, które w razie kłopotów finansowych pokryją raty kredytu. Warto także zastanowić się nad kredytem z ratami malejącymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu największy ciężar kredytu poniesiemy w pierwszych latach, a z miesiąca na miesiąc będzie lżej, ponieważ rata pożyczki będzie się zmniejszać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.