Czy warto korzystać z lokat progresywnych?

Dostępne na rynku finansowym coraz to nowe produkty bankowe coraz częściej potrafią mylić niektórych klientów. Samych rodzajów lokat bankowych oferowanych w naszym kraju jest co najmniej kilkanaście i nie każdy z nas miał okazję poznać choć kilka z nich. Z tego też powodu w tym miejscu przybliżony zostanie jeden z takich produktów – lokata progresywna.

Korzystne tradycyjne lokaty terminowe: sprawdź

Oferowane w coraz większej ilości banków lokaty progresywne są bardzo ciekawym produktem finansowym. Zawierana przez nas umowa na pozór nie różni się od zwykłej umowy lokaty bankowej, jednak wszystko jest nieco bardziej skomplikowane. Cały czas trwania lokaty podzielony jest na kilka okresów i w każdym z nich oprocentowanie jest inne i rośnie. Możemy sobie wyobrazić na przykład ofertę lokaty bankowej trwającej rok, w której istnieją cztery okresy, każdy z nich trwa trzy miesiące. W pierwszym okresie oprocentowanie może wynieść na przykład 3% w skali roku, w kolejnych odpowiednio 4%, 5% i 6%. W efekcie odsetki które przyrastają na naszej lokacie są coraz wyższe. Warto też pamiętać, że w wielu przypadkach po zamkniętych poszczególnych okresach możemy zerwać umowę lokaty bez tracenia odsetek za zakończony okres. Jednak sama konstrukcja zdecydowanie zachęca klientów do tego, by trzymać takie lokaty do końca. Bowiem to właśnie w ostatnim okresie osiągane odsetki są największe.

Oferowane przez banki lokaty progresywne mogą być bardzo ciekawym rozwiązaniem szczególnie w chwili, kiedy spodziewamy się spadku stóp procentowych w naszym kraju. Jeśli jednak mamy nadzieję, że będą one rosły, to lepszym rozwiązaniem może być wybieranie póki co krótkoterminowych lokat tak, by później szybko przeprowadzić inną alokację naszych środków. Jak w każdym przypadku tak i tu od naszej wiedzy i umiejętności zależy to, czy lokata progresywna przyniesie nam spodziewane dochody. Warto więc dogłębnie poznać wszystkie szczegóły oferty, którą przedstawił nam pracownik banku.

One Reply to “Czy warto korzystać z lokat progresywnych?”

  1. Reklamy lokat progresywnych to jeden z przykładów kreatywnej (a może po prostu jedynie bezczelnej?) reklamy stosowanej przez banki, nie do końca rzetelnej. Można się z niej dowiedzieć że w skali roku zarobimy na lokacie progresywnej nawet dwucyfrowa wartość odsetek, np. 12%. Jednak ujęto jest to jako „do 12%”. Pomijając to że „do” należy traktować jako górną granice zysku i wcale nie musi ona zostać osiągnięta, to trzeba wiedzieć na czym polega istota lokaty progresywnej. Chodzi o to, że np. owe 12% przy jednorocznej lokacie będzie obowiązywać dopiero w 12 miesiącu po tym, jak w pierwszym miesiącu umowy lokaty wynosi ono 1%, w drugim miesiącu 2%, w trzecim miesiącu 3% i tak o jeden procent wzrasta co miesiąc, aż osiągnie 12% w ostatnim miesiącu. I mamy wówczas lokatę której oprocentowanie (przed opodatkowaniem) wynosi 6,5% w stosunku rocznym. I takiej właśnie średnie roczne oprocentowanie jest wyznacznikiem atrakcyjności (bądź braku atrakcyjności) takiego rodzaju lokaty w porównaniu do innych depozytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.