Bezpieczne oszczędzanie

Wszystko wskazuje na to, że czas szybkiego wzrostu gospodarczego mamy póki co za sobą. W najbliższych miesiącach, a być może nawet i latach, polska gospodarka będzie się w dalszym ciągu rozwijać, choć już nie tak dynamicznie jak w ostatnim czasie. Z tego też powodu coraz większa ilość Polaków decyduje się na mniej ryzykowne inwestycje. Zamiast tego, oszczędzanie w sposób bezpieczny zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Szczególnym powodzeniem cieszą się produkty które gwarantują stuprocentową pewność odzyskania całego kapitału a dodatkowo możemy liczyć na niewielkie zyski. Największym graczem są w tym przypadku oczywiście banki, jednak i innych ofert nie brakuje. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym, umożliwiającym bezpieczne oszczędzanie.

Lokaty bankowe (najkorzystniejsze są tutaj)
Znanym już od wielu lat produktem, który umożliwia milionom ludzi w naszym kraju bezpieczne oszczędzanie swoich pieniędzy są lokaty bankowe. Najczęściej korzystamy z tych, które dostępne są w bankach działających jako spółki akcyjne, jednak oprocentowaniem walczą z nimi banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe. Na naszym rynku dostępna jest gigantyczna liczba rożnego rodzaju lokat, różnią się one nie tylko walutą czy oprocentowaniem, ale także czasem trwania umowy lub wysokością kar za wcześniejsze wypłacenie gotówki. Lokaty bankowe umożliwiają nam oszczędzanie pieniędzy w sposób, który zazwyczaj pozwala na pokonanie poziomu inflacji. Najlepsze banki starają się zaoferować swoim klientom jak najwyższe stopy zwrotu, dzięki czemu mogą się oni cieszyć z corocznego zysku. Zdecydowana większość banków umożliwia nam założenie lokaty nawet na niewielką kwotę – często już od kilkuset czy tysiąca złotych. Oszczędzanie możemy więc zacząć właściwie w każdej chwili.

Rachunki oszczędnościowe (najkorzystniejsze są tutaj)
Innym produktem, będącym bezpośrednią konkurencją dla lokaty bankowej, okazują się być rachunki oszczędnościowe. Działają one na podobnej zasadzie, jak do niedawna popularne lokaty jednodniowe. Wpłacamy pieniądze kiedy chcemy i kiedy chcemy je wypłacamy. Odsetki naliczane są najczęściej albo każdego dnia, albo za każdy dzień, kiedy znajdowały się na rachunku. Oprocentowanie jest zbliżone do tego, jakie oferują lokaty lub nieco niższe. Korzystają z nich przede wszystkim klienci, którzy cenią sobie swobodę zarządzania własnymi pieniędzmi i możliwość wypłacenia ich w dowolnym momencie.

Obligacje Skarbu Państwa
Ciekawą alternatywą dla lokaty bankowej mogą okazać się obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Są one zdecydowanie najbezpieczniejszą formą pomnażania naszych pieniędzy, bowiem gwarantowane są przez cały majątek będący w dyspozycji Skarbu Państwa. Oprocentowanie tego typu produktu jest zazwyczaj zbliżone do lokaty bankowej, a jeśli pieniędzy potrzebujemy wcześniej to obligacje możemy sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Choć inwestować możemy nawet tak małe kwoty jak 100 złotych, to wskazane jest jednak oszczędzanie w obligacjach wyższych kwot – chociażby ze względu na koszty transakcyjne przy kupnie / sprzedaży obligacji na giełdzie.

Bezpieczne fundusze inwestycyjne
Polski rynek kapitałowy oferuje również w całe mnóstwo funduszy inwestycyjnych, które pomnażają oszczędności polaków według bardzo różnych strategii. Część z nich jest bardzo ryzykowna, jednak daje szansę na wysokie zyski. Nas interesują jednak te, które przy niewielkim ryzyku dają szansę na zachowanie wartości naszej gotówki. Z tego właśnie powodu popularnością cieszą się przede wszystkim fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego oraz fundusze obligacji. Te dwa sposoby na pomnażanie oszczędności notują zazwyczaj kilkuprocentowe stopy zwrotu, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na nadmierne ryzyko związane z wahaniami ceny jednostki uczestnictwa. W zależności od wybranego przez nas funduszu, musimy ponieść różne opłaty. Często jest to opłata początkowa, za nabycie jednostek. W niektórych przypadkach można jej uniknąć – chociażby kupując je za pomocą mBanku. Kolejne opłaty wliczane są już bieżące notowania jednostek uczestnictwa, są to opłaty za zarządzanie. Czasem stosowane są również opłaty związane z zyskami – jeśli fundusz osiągnie określoną stopę zwrotu, to zarządzający mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.