Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Oszczędzanie pieniędzy w bankach stało się już niemalże naszym narodowym sportem. Choć ciągle narzekamy na kłopoty z pieniędzmi, to jakimś cudem w bankach zgromadziliśmy już ponad pięćset miliardów złotych, nie mówiąc o innych sposobach inwestowania pieniędzy! Pieniądze ulokowane w bankach to przede wszystkim lokaty i konta oszczędnościowe. Czy na pewno jednak większość Polaków zna różnice między tymi produktami?

Terminowe lokaty bankowe są najstarszym produktem bankowym i najchętniej wybieranym do pomnażania oszczędności w naszym kraju. Zwykła lokata bankowa jest umową, na mocy której osoba fizyczna (lub firma czy instytucja) powierza swoje pieniądze bankowi na jakiś z góry określony czas – na przykład jeden rok. W tej umowie zawarte są również warunki związane z wcześniejszym zerwaniem takiej umowy czy też wynagrodzenie, jakie otrzymuje osoba powierzająca pieniądze bankowi. Otrzymywane odsetki są więc z góry znane i przeważnie wypłacane na koniec czasu trwania umowy, wraz z całym kapitałem. Od kwoty odsetek pobierany jest podatek od zysków kapitałowych, który w naszym imieniu musi zapłacić bank. Lokata bankowa pozwala nam na osiągnięcie wysokich zysków przy niewielkim ryzyku, wręcz minimalnym. Niewątpliwie na korzyść tego produktu przemawia też bardzo szeroka możliwość wyboru rozmaitych rodzajów – są bowiem dostępne lokaty zarówno w złotych jak i walutowe. Są lokaty o rozmaitym czasie trwania, są polisolokaty, lokaty rentierskie, dwuwalutowe czy a’vista. Wybór jest niesamowity i śmiało powinniśmy z tego korzystać. Niewielką wadą jest to, że pieniądze nie mogą zostać wypłacone w dowolnym momencie bez utraty odsetek – oferują to tylko niektóre lokaty bankowe, jednak większość w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy pozbawia nas odsetek.

Konta oszczędnościowe (najlepsze według nas prezentujemy tutaj) są nieco innym produktem. Zazwyczaj kojarzą nam się z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym, popularnym ROR-em, z którym jednak nie mają zbyt wiele wspólnego. Konto oszczędnościowe jest produktem, który faktycznie może pomóc zwiększyć wartość naszych oszczędności. Produkt ten umożliwia nam wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w każdym momencie, jest to więc największa różnica pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą bankową. Odsetki naliczane są zazwyczaj na koniec każdego miesiąca i wyliczane są na podstawie średniego salda, jakie mieliśmy na naszym koncie w ciągu całego miesiąca. Konto oszczędnościowe ma też minus – zazwyczaj tylko jeden lub kilka przelewów w miesiącu jest bezpłatna, za pozostałe musimy zapłacić – przeważnie kilka złotych. Nie tracimy jednak odsetek jeśli wypłacimy pieniądze więc nie jest to iluzoryczna swoboda jak twierdzą niektórzy w temacie: http://finansowy.info.pl/lokaty-terminowe-a-konta-oszczednosciowe/. Konto oszczędnościowe jest więc o wiele bardziej płynne niż lokata bankowa i często pozwala na odkładanie nawet niewielkich kwot.

Wybór pomiędzy tymi dwoma produktami nie jest prosty, zwłaszcza, że oprocentowanie bardzo często jest obecnie zbliżone. Musimy wziąć jednak pod uwagę aspekt płynności. Jeśli wiemy, że gotówka może nam być potrzebna w najbliższym czasie, to lepsze chyba będzie konto oszczędnościowe. Jeśli nie – lokata bankowa. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z obu tych produktów i posiadanie części oszczędności na koncie a części na lokacie bankowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.